28 lutego 2011

Optimus bez kotwicy

Witaj,

Pojawiła się informacja potwierdzająca przypuszczenia, że ABC Data sprzedała wszystkie akcje. Wg mnie mocno błędna decyzja dla tej firmy.

Optimus spada, lecz tylko dlatego, że ostatni spekulanci nie rozumiejący sytuacji w spółce, sprzedają akcje. W tym momencie firma pozbyła się kotwicy 4,3 mln akcji(z 5 mln) i nie ma już żadnych znanych powodów do spadków. Wg mnie może już tylko rosnąć, a to poprawi st zwrotu Portfela BART.

Jeśli spojrzeć na wykres(AT) to od razu wiadomo, o co chodzi. Mała fala C korekty spadkowej(Fale Elliota). Konsekwencje? Spadek mniej więcej równy pierwszej fali spadkowej. Dzięki temu wiem, że jeszcze kilka % spadniemy, a gdy pojawi się 1 marca sprawozdanie finansowe za 4Q, kurs po dobrych wynikach ruszy w górę. Z tym, że już bez zagrożenia ze strony podaży, bo fundusz PKO BP, raczej inwestował długoterminowo - jak to fundusz.

W długim terminie(5-10 letnim), spółka jest trudno przewidywalna, gdyż działa na rynku nowych technologii i rozrywki, a ten jest bardzo zmienny, dynamiczny i ma rosnącą konkurencję. Nie mniej spółka produkując coraz lepsze gry powinna cały czas stawać się silniejsza. Może być(nie musi) nawet odporna na krach, który za jakiś czas nawiedzi świat.Spółkę mogą popsuć częste emisje i konflikt w firmie.


Poniżej wklejam tekst artykułu z Parkietu:
Dariusz Wolak 26-02-2011, ostatnia aktualizacja 26-02-2011 03:11


Największy krajowy dystrybutor sprzętu IT, który posiadał 5 mln papierów Optimusa, stanowiących 5,3 proc. kapitału, skorzystał ze zwyżek notowań tej spółki i zrealizował zysk z inwestycji.
ABC Data zaczęła sprzedawać akcje w poniedziałek 21 lutego, gdy kurs Optimusa jeszcze szedł w górę, by na zamknięciu osiągnąć poziom 7,72 zł. – Zauważyliśmy, że do sprzedaży trafiają coraz większe pakiety, co groziło prędzej czy później załamaniem kursu. Dlatego również my zaczęliśmy zbywać akcje – tłumaczy Marek Sadowski, prezes ABC Daty.

Kierowana przez niego firma zmniejszała zaangażowanie również we wtorek, gdy kurs tąpnął o 22 proc. przy rekordowych obrotach, oraz w kolejne dni do końca tygodnia. Łącznie sprzedała prawie 4,37 mln akcji. – Nie mamy planów co do pozostałego pakietu (630 tys. sztuk stanowiących 0,66 proc. kapitału). Nie musimy się go pozbywać – mówi Sadowski.

Nie zdradza, ile ABC Data zarobiła na inwestycji. Kupowała akcje po 1,8 zł. – Nasza średnia cena sprzedaży z każdego dnia była wyższa niż cena na zamknięciu – uchyla rąbka tajemnicy. W dużym przybliżeniu można założyć, że spółka zgromadziła tą drogą 25–30 mln zł.

Dystrybutor będzie jednak musiał się częścią tej kwoty podzielić z pozostałymi akcjonariuszami Optimusa (czterema osobami fizycznymi, które kierują firmą). Zgodnie z umową dostaną połowę nadwyżki uzyskanej ze sprzedaży akcji powyżej ceny 2,4 zł za akcję. Pieniądze muszą zostać przelane do 5 marca.

Nawet uwzględniając ten element oraz to, że na koniec IV kwartału ABC Data przeszacowała już częściowo wartość posiadanych wówczas akcji Optimusa, zarobiła na całej operacji 7–8 mln zł.
PARKIET

6 komentarzy:

 1. Oby tak było Bartku :)
  A co sądzisz o planowanej podwyżce stóp procentowych? Czy mogą one mieć wpływ na giełdę a w tym na Optimusa?

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam podobne przeczucia co do tego, że ulokowanie środków w Optimusa pozwoli przetrwać większą korektę na rynku. Cieszę się, że wszystko w kwestii ABC Daty zaczyna się wyjaśniać. Szkoda, że nie udało się wykorzystać sytuacji i zagrać krótkoterminowo sprzedając akcje w okolicy 8 zł a następnie odkupić poniżej 6 zł. Byłoby to piękne zagranie, no ale cóż nie można mieć wszystkiego. Mam nadzieję, że za kilka miesięcy nie będziemy pamiętać już o tej korekcie i każdy będzie mógł tylko żałować, że nie kupił więcej akcji Optimusa po 6, 7 a nawet i 8 zł :-) Liczę na dwucyfrowy wynik jeszcze tej wiosny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj Bartku,
  Odnośnie zarobku, który ma trafić do Optimusa, czy aby na pewno tam? A nie do akcjonariuszy? Wydaje mi się, że one nie trafią do Optimusa, a do 4 głównych akcjonariuszy. Zobacz artykuł w Parkiecie:
  http://www.parkiet.com/artykul/7,1023987.html
  Pozdrawiam Gosia

  OdpowiedzUsuń
 4. @Mar
  Na dzień dzisiejszy dużo zależy od jutrzejszych wyników finansowych. Zobaczymy ile Optimus zarabia bez Wiedźmina II. Co do sprzedania i odkupienia spółki zachęcam do spojrzenia na tabelkę: http://bart-zielinski.blogspot.com/2011/02/interesuja-cie-mae-czy-ogromne-zyski.html :)

  @Gosia

  Dzięki za info. Oczywiście masz rację. Pieniądze trafią nie do Optimusa tylko do 4 założycieli, co nie będzie miało wpływu na firmę bezpośrednio. Pośrednio powinno mieć mimo wszystko pozytywny wpływ na założycieli, gdyż dostając powiedzmy milion złotych na konto, można dostać dodatkowego powera.

  Pozdrawiam
  ps. błędny akapit usunąłem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam,

  Na początku chciałbym Cię pochwalić za świetnego bloga. Podoba mi się inwestowanie długoterminowe na giełdzie. Mam jednak taką zagwozdkę: załóżmy, że kupię akcje firm X, Y czy Z i zapomnę o nich na kilka lat. Bd liczył, że zwiększą one swoją wartość i tak się oczywiście może stać. W tym czasie nie będę jednak wiedział o tym, że np. mam PP do następnej transzy akcji albo o jakiś innych kwestiach technicznych... Jak brak takiej wiedzy może wpłynąć na przyszłe zyski?

  OdpowiedzUsuń
 6. Hej,

  Oczywiście to jest zagrożenie. Nowe emisje, szczególnie te duże i z PP bardzo wpływają na kurs. Jesli nie będziesz uczestniczył w zakupie akcji nowej emisji to kurs może zapikować np z 10zł na kilka złotych i stracisz wartośc swoich akcji o tę zmianę.

  Niedługo postaram się więcej o tym napisać. Na pewno trzeba czytać i dowiadywać się o swojej spółce nowych rzeczy, w tym o emisjach. Brak tej wiedzy, może zabrać wieloletnie zyski. Możesz przed emisją sprzedać akcje lub dokupić(PP) = musisz mieć dodatkowe pieniądze na nową emisję. Jeśli nie masz gotówki, to stracisz na spadku kursu, który jest obniżany wg konkretnego wzoru, którego teraz nie mam przed oczami. Polecam tez wygooglować temat. Na razie tyle info.

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...