21 lutego 2011

Interesują Cię małe czy ogromne zyski?

Polecam wszystkim książki, które opisują inwestowanie Warrena Buffetta. Jest ich około 10 po polsku. Poniżej wklejam przykład, który obrazuje jak bardzo nieopłacalna jest spekulacja, a dokładniej jak straszliwie kosztowna, przez ciągłe nowe transakcje = podatki.

Przykład z książki "Portfel Warrena Buffetta" - Hagstrom

Zdumiewający skutek składanego zysku

Zacznij od inwestowania 1 USD w coś, co każdego roku podwaja swą wartość.

 • Sprzedaj to na koniec roku, zapłać podatek i zainwestuj pozostalość. Powtarzaj to co roku przez 20 lat. Będziesz miał 25 200 USD zysku po opodatkowaniu.
albo
 • Nie sprzedawaj niczego. Po dwudziestu latach będziesz miał 692 000 USD zysku po opodatkowaniu.
W wyliczeniach autor książki użył podatku wysokości 34%, a nie obowiązujący u nas 19%. Nie chcę też martwić spekulantów, ale w przykładzie musieliby jeszcze zapłacić tysiące dolarów za prowizje od zleceń!

Wklejam ten przykład z Excela. Na żółto zaznaczony przykład z książki w strategii kup i trzymaj - trzeba od 1 mln odjąć 34% podatku. (zł = $)Jak ktoś chce plik EXCEL, żeby sobie pozmieniać procenty, kwoty i zobaczyć ile zarobi, to piszcie na maila(kliknij w literkę "m" pod postem).

Pozdrawiam
BZ

ps. Jeżeli uważasz, że notka jest ważna i pomocna dla Ciebie, udostępnij ją na Facebooku, klikając ikonkę pod postem. Dzięki.

4 komentarze:

 1. Dla mnie w tym najlepsze jest to z jak niewielkich pieniędzy można zrobić wielkie :) To jest po prostu fenomenalne. I niech mi ktoś powie, że się nie da... Albo że go nie stać na inwestycje :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście trzeba zarabiać 100% rocznie ;)

  Najlepsi inwestorzy na świecie mają średnio w okolicach 20-35% długoterminowej rocznej stopy zwrotu. Buffett ma chyba nawet bliżej 20%, a i tak jest najbogatszy :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. nie wiem czy ktos to kiedys jeszcze przyczyta ale co tam :)

  mysle ze w czasie hossy i nie majac ogromnego kapitalu, ktory trzeba inwestowac w bardzo plynne spolki mozna osiagac te 100% jest oczywiscie jeszcze jeden bardzo wazny warunek, mianowicie: nie mozna wyciagac pieniedzy z konta gieldowego a zycie 95% ludzi zmusza do tej czynnosci

  dlatego mam zamiar do konca tego roku uzbierac okolo 20 000 na koncie gieldowym, oszczedzajac, gdyz jako biedny student nie mam za duzo ^^ i zostac milionerem przed 30;] przeciez to "TYLKO" kilka % miesieczne ehhh

  marzenia sa piekne

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. biorąc pod uwagę metodę buffeta, jeśli rocznie musimy zarabiać 100%, to spółka w którą wchodzimy musi również zmieniać cenę swojej jednej akcji o 100%, z czym idzie gdyby spółka w dniu wejścia obracała akcjami 1zł/szt, to po 30 latach cena jednej akcji musiałaby wynosić 1 073 741 824,00zł, tak jak w przykładzie wyżej ;)

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...