22 lutego 2011

Cierpliwość w czasach strachu, kryzysów i wojen.

Witaj :)

Buffett twierdzi, że powinien być podatek wysokości nie 19%, a 100% dla wszystkich graczy na giełdzie, którzy sprzedadzą akcje przed upływem roku.

Jak Ci się podoba rada najbogatszego inwestora świata? :)

Wczoraj spojrzałem do innej książki Buffetta i trafiłem na rozdział "Cierpliwość", opisujący jak z 10 mln $ zainwestowanych w akcje Washington Post zrobił się 1 mld $. Obecnie z samej dywidendy Buffett zarabia 10 mln $ rocznie.

Co ciekawe, gdy tylko kupił te akcje, kurs spadł o -50% i przez następne 2 lata stał w miejscu! Mało tego w latach, których nie sprzedał akcji trafił kryzysy, które wydają się nie do przejścia. Cytuję "Washington Post stawiał czoło ogromnym przeciwnościom, począwszy od strajku pracowników w związku z rolą, jaką gazeta odegrała w aferze Watergate, poprzez recesję, wojnę i krach na giełdzie, który nastąpił 19 października 1987r - "czarny poniedziałek" - kiedy indeks Dow Jones stracił 508 punktów".

Dostrzegam duże podobieństwo mojej inwestycji w akcje TIM SA. Mimo spadku ceny akcji w czasie bessy z 2007-2009r, krachu, konfliktów, wojen itd., na dzień dzisiejszy z pierwszych kupowanych akcji miałbym 250% zysku.
Biorąc pod uwagę 8 lat inwestycji średni roczny wzrost wyniósłby 31,25%! Dodatkowo trzymając akcje latami nie płaciłbym podatków od zysków, ani od prowizji. Nie straciłbym tysięcy godzin w internecie na oglądaniu notowań i nie był narażony na ciągłe bombardowanie negatywnymi emocjami, związanymi z wahaniami cen i komentarzami innych.

Zatem..
Pytanie za 100 pkt: Ilu krótkoterminowych spekulantów z 10 mln $ zrobi 1 mld $?
Pytanie za 200 pkt: Obecnie posiadam akcje Optimusa. Czy wartość Optimusa za 5 lub 10 lat będzie dużo wyższa, niż dzisiaj? 

Pozdrawiam
BZ

3 komentarze:

 1. A czy tutaj nie ma zastosowania zasada "Chroń swój kapitał?"

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mądre pytanie :)

  Jutro napiszę o tym notkę.

  Pozdrawiam
  BZ

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziś ma miejsce na Optimusie ładna korekta. Nawet większa niż się spodziewałem :/ Postanowiłem zatem uśrednić troszkę w dół i dokupiłem pakiecik.

  OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...