25 stycznia 2011

EXCEL: Jak prosto liczyć stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału. Ciąg dalszy.

Kupując akcje mamy podane na koncie dokładnie: ile akcji kupiliśmy po jakiej cenie oraz ile wyniosła prowizja. Te dane wpisujemy w tabelkę. Przykładowa tabelka poniżej:


Sprawa jest prosta. Tworzymy sobie tabelkę taką jak wyżej: Nazwa; Kupno/Sprzedaż(K/S) Data transakcji; Cena; Wyliczamy wartość mnożąc Ilość razy Cena; Wpisujemy koszt prowizji; Na koniec do Wartości Zakupu dodajemy koszt prowizji, a przy sprzedawaniu akcji, od wartości sprzedaży odejmujemy koszt prowizji.

Pod tabelką robimy Stan na dziś: Sumujemy liczbę akcji(może być np dany walor kupowany 5 razy, za każdym razem realizacja zakupu była po innej cenie, inny był koszt prowizji. Trzeba po kolei wpisać każdy zakup z osobna, jeden pod drugim.)

Do tabelki używam najbardziej prostych podliczeń. Dodatkowo robię tabelkę wpłat, abym dokładnie wiedział ile pieniędzy i kiedy wpłaciłem. Oraz robię tabelkę aktualnej wartości posiadanych akcji plus gotówka, jaka została na koncie.

W przykładzie są dodatkowo na zielono zaznaczone zmiany cen akcji i zmiany wartości portfela. Na zielono zaznaczam akcje, które są na plusie, na czerwono straty. Kolory zmieniam ręcznie i większość danych też - nie ma potrzeby robić skomplikowanych wyliczeń.

Jeśli np masz 5 spółek w portfelu, to musisz zrobić 5 takich tabelek i zsumować ich łączną wartość. Musisz dokładnie rejestrować wszystkie zmiany.

Jeśli jakąś spółkę sprzedałem, to zmieniam tabelkę np na kolor niebieski("nieaktywny"), żeby wygląd tabeli był czytelny.

Jeśli chcesz napisz na mój mail: bartek[at]iLike.pl to prześlę Ci mailem ten przykład w EXCEL. A najlepiej jak sam najpierw spróbujesz i zrobisz po swojemu. Będziesz dokładnie wiedział co się zmienia i dlaczego.

Pozdrawiam :)
BZ

1 komentarz:

  1. Witaj

    Ja osobiście polecam program PowerTrade. Jest w wersji "free" do użytku za darmo. Bardzo dobry produkt.

    Pozdrawiam
    Jarek

    OdpowiedzUsuńLinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...